Admin

Administration & Faculty

Administration

Name

Title

Email

Chris Engelhart

Principal

env

Troy Beall

Assistant Principal - Curriculum

env

Tara Bode

Assistant Principal - Student Services

env

Jana Holcomb

Assistant Principal - Administration

env

Marla Wunderlich

Assistant Principal - Student Services

env


Athletics & Activities Office

Name

Title

Email

Thomas Kenna

Athletic Director

env


Guidance


Name

Title

Email

Catherine Drake

School Counselor (A-F)

env

Robert Barnes

School Counselor (G-O)

env

Rachel Grundel

School Counselor (P-Z)

env

Leslie Robillard

School Counselor (IB)

env

Katelyn Uhler

IB Coordinator

env

Teachers

Business

Name

Courses Taught

Email

Rena Braun

Digital Info Tech./Multi-Media Found., Yearbook
env

DeAndra Simmons

Marketing, Business Management, HR, Hospitality & Tourism env

Vanessa Soto

Accounting, Digital Info. Tech
env

Dianna Quay

Personal Financing, Business Entrepreneurship env
 Ariana Santana  Business Coop. Ed. (OJT) env 


Career & Technology Education

Name

Courses Taught

Email

Corazon Bryant

Game & Simulation Foundations, Graphic Art & Design
env

Lamar Bryant

Digital Design, Web Script Foundations
env

Tracy Loso

Culinary Arts

env

Katherine Mackey

Digital Info Tech., IB Business Management, AVID

env

Aaron Smoly

IB Info Tech., Digital Design/Multi-Media Found., Creative Writing
env

Crystal Tortosa

Pharmacy Tech.

env


English

Name

Courses Taught

Email

Jamie Ayres

Pre-IB English I; Honors English I
env

Leslie Cornwell

IB English Lit.; Honors English IV
env

Keeley Fornal

English IV
env

Erica Pease

English Honors II; AP English Comp.
env

Jessica Reimer

English II; Honors English II
env

Jaclyn Schroder

English III
env

Kelly Seaton

AP English Lit.; Honors English III
env

Nathan Tefft

English I, II
env

Ashley Wilson

English; Honors English III; AVID
env


Edgenuity 2020

Name

Courses Taught

Email

Felicita Sanyet


env


Exceptional Student Education (ESE)

Name

Courses Taught

Email

Mona Bates

Life ACCESS Algebra, Biology, English, Geometry, Liberal Arts, Integ. Science

env

Melissa Domiguez

ACCESS English, HOPE, Career Experiences; Dance

env

Anina Dall

ACCESS US Govt., World History, Career Experiences
env

Carolyn Ferguson

ESE Resource

Chelsea Gamache

ESE Resource
env

Marek Moldowski

Behavior Specialist

env

Dale More

Learning Strategies
env

Shirley Stiles

Staffing Specialist

env


JROTC & SOAR

Name

Courses Taught

Email

Sgt. Major John Humphries

AR Leadership/Training I
env

Col. Richard Livingston

AR Leadership/Training III & IV
env

Sgt. William Simmons

AR Leadership/ Training II
env


Mathematics 


Name

Courses Taught

Email

Elizabeth Borowy


env

Macey Davis


env

Alan Gurgal


env

Joanna Jobe


env

Christopher Marks


env

Lori Milton


env

James Nicholson


env

Jabaris Nixon


env

Antimo Onzo


env

Miguel Torres Lopez


env

Kenneth Wallace

Algebra I

env


Performing & Visual Arts

Name

Courses Taught

Email

Kristi Fish

Chorus/Choral Director

env

Melissa Heinemann

Art

env

Sidney Oser

Band/Band Director

env

Christina Penuel

Ceramics

env

Amy Smith

Creative Photography/IB Art

env


Physical Education & HOPE

Name

Courses Taught

Email

Joelle Frantz

Physical Education/HOPE

env

Larry Gary

Physical Education

env

Michael Gorton

Physical Education

env

Kristen Tedhams

Physical Education/HOPE

env


Reading

Name

Courses Taught

Email

Lisa Kruse

Reading Coach

env

Michelina Mazzella

Reading

env

Olivia Myers

Reading

env

Leigh Anne Page

Reading

env

Jessica Recupito

Reading

env


Science

Name

Courses Taught

Email

Robert Berkey

Biology

env

Nicholas Diamond

Chemistry

env

Trevor Elliott

Environmental Science

env

Jodie Godwin

IB Biology

env

Dana Isaac

IB Chemistry

env

Diane Kimble

Biology & Anatomy

env

Elizabeth Kominar


env

Tamra Martinez

Biology

env

Lori Shaw

AP Environmental Science/ IB Global Studies

env

Alexandra Smith

Marine Science

env


Social Studies 

Name

Courses Taught

Email

Andrew Gascon


env

Alexiss Griffin

World History

env

Daniel Gross


env

Jennifer Groepl


env

Ashley Koehler

AP & IB Psychology

env

Steven Maxwell

Government

env

Aldo Nardiello

Psychology

env

James Reimer


env

Kara Smith


env

Jaclyn Tortosa

US History

env

Allen Woodard

Economics

 

 

 

env


World Languages 

Name

Courses Taught

Email

Joelle Barnett

French

env

Elizabeth Fernandez

Spanish

env

Hector Martinez

IB Spanish

env

Gretel Matos

Spanish/AP Spanish

env

Ariana Santana

Spanish

env

Cindy Taymont

IB French

env



Support Staff

Clinic

Name

Title

Email

Janice Taylor

Clinic Assistant

env

Nydivette Cortes

School Nurse

env

ELL


Name

Title

Email

Aniberta Verges

ELL Contact

env


Facilities & Custodial 

Name

Title

Email

Rob Becker

Building Supervisor

env

Michael Alexander

Sites/Grounds


Merida Ramos

Head Custodian


Ilvana Alihodzic

Custodian


Luis Bonnet

Custodian


Fabian Chavez

Custodian


Pablo Manzanarez

Custodian


Rosalba Montes

Custodian


Jose Moran

Custodian


Juana Moran

Custodian




Food Services

Name

Title

Email

Peter Harmon

Cafeteria Manager

env

Franklin Ranville

Cafeteria Assistant Manager


Pamela Andrews

Food Service


Lourdes Bernal

Food Service


Carmen Perez Caceres

Food Service


Wendy Chou

Food Service


Teres Dudas

Food Service


Jennifer Duncan

Food Service


Maricela Espinal

Food Service


Sierra Gillingham

Food Service


Oanda Valdes Mondui

Food Service


Noemi Montejo

Food Service


Jeanette Spinks

Food Service


Donna Tamedl

Food Service




Information & Technology Services

Name

Title

Email

Denise Bruce

Technology Specialist/Testing Coordinator

env

Debby Kudla

Technology Support Specialist

env

Linda Pribanic

Information Specialist

env


Paraprofessionals

Name

Title

Email

Silvia Abeas


env

Patricia Carr


env

Brian Cruz


env

Kimberly Magee


env

Genelle Thomas


env

Rosa Turnbull


env

Sonia Turnbull


env


School Secretaries

Name

Title

Email

Gail Fernandes

School Counseling Office

env

Heather Huffman

Athletic & Activities Office

env

Nancy MacDougall

Principal’s Secretary

env

Lisa Ulino

Attendance/Student Services

env


Security Services

Name

Title

Email

Melvin Evans

Security Specialist

env

Lisa Krucher

Security Specialist

env

Raymond Laborde

Security Specialist

env


School Resource Officer (SRO)

Name

Title

Email

Officer Adam Masino

Cape Coral Police SRO

env

 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.